درباره منطقه آزاد چابهار


منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار

منطقه آزاد  تجاری-صنعتی چابهار در سال ۱۳۷۰  فعالیت خود را آغاز و بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری به این منطقه ملحق شدند. رسالت و ماموریت چابهار ترانزیت کالا، تجارت منطقه ای و مبدل شدن به بارانداز کالاها و مواد اولیه منطقه ای است.

وسعت محدوده منطقه آزاد چابهار ۱۴ هزار هکتاراست. درجه حرات هوا بین ۸ و ۴۱ درجه سانتیگراد در نوسان است. فاصله زمینی  منطقه آزاد چابهار تا تهران ۲۲۸۶،زاهدان۷۳۱، مشهد ۱۵۴۰ و سرخس در مرکز ترکمنستان ۱۸۶۰ کیلومتر است.

منطقه آزاد چابهار
این منطقه با مساحت ۱۴۰ کیلومتر مربع مشرف بر دریای عمان و متصل به سرزمین اصلی است
این منطقه ایمن ترین، کوتاهترین و ارزانترین محل ارتباط ترانزیت و حمل مجدد کالا از آبهای بین المللی به آسیای میانه و قفقاز است
در این منطقه تمامی فعالیت های صنعتی و بخصوص صنایع غذایی دریایی و از جمله پرورش و تکثیر لابستر و میگو فعالیتی ثمربخش و پایدار خواهد بود
یک سردخانه ۵ هزار تنی آماده ارائه خدمات ذخیره سازی سردخانه ای و نگهداری به فعالیت هایی نظیر صنایع مواد غذایی دریایی است

چابهار درمنتهی الیه جنوب شرقی کشور جمهوری اسلامی ایران قرار دارد و تنها شهر بندری ایران است که به آبهای اقیانوسی متصل است . خلیج چابهار با بریدگی طبیعی و استثنایی خود، بزرگترین خلیج ایران در حاشیه سواحل دریای عمان به شمار می‌رود و نزدیکترین آبراه به اقیانوس هند است.
این بندر با ۱۱ کیلومترمربع مساحت، هم عرض جغرافیایی بندر میامی در شبه جزیره فلوریدای آمریکا است و دارای شرایط آب و هوایی دقیقاً مشابه بندر میامی است. چابهار در ۲۲۸۶ کیلومتری تهران قرار گرفته است . فاصله آن تا زاهدان ۷۲۱ کیلومتر و تا بندر کراچی ۹۰۰ کیلومتر است.
این بندر از خوش آب و هواترین بنادر جنوبی ایران به شمار می‌‍رود. قرار گرفتن در مسیر بادهای موسمی شبه قاره هند موسوم به” مونسون ” در تابستان چابهار را به خنک ترین و در زمستان آن را به گرم‌ترین بندر جنوبی کشور تبدیل کرده است. میانگین درجه حرارت بندر چابهار ۲۷ درجه سانتی گراد می‌باشد. بنابراین همیشه از آب و هوایی معتدل برخوردار است و از این نظر یکی از خوش آب و هوا ترین بنادر جنوبی ایران به حساب می آید. بطور کلی آب و هوای چابهار دارای حداقل تغییرات در فصول چهارگانه سال است و درجه رطوبت فقط در دو ماه از سال (اردیبهشت و خرداد) بالا می‌رود. هوای شهر چابهار در تابستان از تهران خنک تر است. میانگین بارندگی سالیانه در ین شهرستان ۱۰۵ میلی متر ثبت شده است که ۶۴ درصد آن مربوط میشود به ماه هی دی ، بهمن و اسفند. حد اکثر رطوبت ثبت شده ۶۷ درصد وحد اقل آن ۵۴ درصد می باشد. در قدیم به این منطقه نام چهار بهار اطلاق می شد که رفته رفته به چابهار تبدیل شده است. یکسان بودن و تغییرات اندک آب و هوایی در چهارفصل سال علت اصلی این نامگذاری بوده است.

خلیج چابهار, اسکله تیس و زمین , تالاب لیپار، رشته ارتفاعات فرسایش یافته (bad land)، اسکله و موج شکن بریس، خلیج گواتر، جنگلهای حرا (مانگرو)، پدیده گل افشان ( Mud Volcano) ، روستی قدیمی تیس, درختان کهنسال انجیر معابد ، نسیم ملایم و فرح بخش دریا ، سواحل زیبای صخره‌ای و ماسه‌ای، دریی نیلگون با تنوع زیستی کم نظیر، ارتفاعات زیبا و دیدنی , طلوع وغروب آفتاب در دریا و محصولات گرمسیری متنوع از مهمترین جاذبه‌های طبیعی و گردشگری چابهار محسوب میگردد.
همچنین بندر چابهار داری دو اسکله بزرگ می باشد . اسکله هی شهید کلانتری و شهید بهشتی با ظرفیت تخلیه ۲۵ و۴۰ هزار تن کالا مخصوص بارگیری کشتی هی باری و کشتی هی کانتینر بر هستند ,که پهلوگیری ,بارگیری و تخلیه کشتی ها و فعالیت کارکنان و باربران و غیره در اسکله ها دیدنی است.

نوشتن دیدگاه

ایمیل شما برای دیگران نمایش داده نخواهد شد.